U Bobeše

Kdo jsme

U Bobeše je zapsaný ústav, který se věnuje aktivní podpoře mentálně a fyzicky znevýhodněných osob.

Pro naše klienty zajišťujeme práci, ale i volnočasové aktivity, které prohlubují jejich sociální interakce. Naším cílem je vybudovat sociální bydlení, které klientům zajistí větší nezávislost.

Věříme, že každý člověk má právo na plnohodnotný život. Podpoře hendikepovaných se naplno věnujeme už 20 let. Vytváříme komunitu, která je otevřená všem bez rozdílu. Usilujeme o zajištění komplexních služeb od bydlení a zaměstnání až po volný čas, tak aby život našich klientů nebyl stereotypní.

Kromě projektu U Bobeše vedeme také zahradnickou firmu, ve které znevýhodněné osoby zaměstnáváme. Kromě výroby produktů ze včelího vosku se tak naši zaměstnanci podílí i na údržbě městské zeleně v Říčanech.

Šance pro hendikepované vést běžný život v rámci jejich možností.

Náš příběh

Jsme rodiči pětadvacetiletého Honzíka, který je mentálně hendikepovaný. Celý život pracujeme s tím, že mu chceme zajistit důstojný a naplněný život i v době, kdy se o něj už nebudeme moci postarat.

Nakonec nás napadlo vytvořit vlastní projekt, který pomůže nejen “Bobešovi”, jak Honzovi říkáme, ale i dalším lidem s omezením.

Proč to děláme?

V České republice je poměrně dobře pokryto vzdělávání mentálně hendikepovaných osob do věku 22 let. Po dosažení tohoto věku jsou už ale možnosti vzdělávání a dalšího rozvoje poměrně značně omezené. To, jakým směrem se život hendikepovaných posune záleží na rodině.

Naším cílem je vytvořit místo, ve kterém se budou hendikepovaní cítit:

Vizí do budoucna je vytvořit komplexní projekt,
který jim nabídne práci, volnočasové aktivity i bezpečné a pohodlné bydlení.

Náše zkušenosti

Už během školní docházky jsme se pokoušeli Honzu umisťovat do týdenního stacionáře. Bohužel neúspěšně. Honza od dětství jezdí na kole, lyžuje, zkrátka ho nebaví ve volném čase nic nedělat. V týdenním stacionáři jsme narazili na neochotu respektovat Honzovu zvýšenou aktivitu. A my tak museli hledat jiná řešení. Honza jezdil na letní tábory, víkendové akce, ale bylo nemožné najít zařízení, kde by mohl trávit čas dlouhodobě.

A tak jsme to vzali do vlastních rukou. S manželem jsme založili firmu U Bobeše, z. u., která zaměstnává mentálně a fyzicky znevýhodněné osoby. Jsme také přesvědčeni o důležitosti přátelství a interakcí s ostatními lidmi. Proto poskytujeme různorodou paletu volnočasových programů a aktivit, které pomáhají lidem s různými hendikepy cítit se plnohodnotnými členy naší společnosti.

Jak to u nás funguje?

Jsme zaměstnavatelem na chráněném trhu práce, na mzdy našich hendikepovaných zaměstnanců tak dostáváme příspěvky od státu.

Naším cílem není na projektu vydělat peníze, ale je pro nás důležité, aby projekt zaplatil svůj provoz. Volnočasové aktivity jsou tak hrazeny klientem.

Nejen bez podpory asistentů Rytmu by nám to nešlo, ale ani bez těch bezejmennych, kteří mají pro nasi snahu pochopeni a nezištně, i když třeba náhodně pomáhají. 

Spolupracujeme s firmou Rytmus Benešov, která má skvělé asistenty, kteří se podílí na odpoledním programu.

Pro naše klienty tak tvoříme celodenní program. Pokud mají zájem o práci u nás, přijímají i volnočasový odpolední program. 

Náš tým

Celý projekt funguje pod taktovkou Jany a Jana Machových.

Tým tvoří ještě skvělá asistentka Lada a pět hendikepovaných zaměstnanců: Saša, Zita, Kačka, Honzík a Pavlík, kteří pracují jako pomocní zahradníci. Šestým zaměstnancem je Jindra, který pracuje jako technik.